Historia Spółdzielni

Hodowlano Rolnicza Spółdzielnia w Dawidach rozpoczęła działalność 27 września 1959 roku, Przyjęto wówczas statut i nazwę: Hodowlano Rolnicza Spółdzielnia Wytwórcza “Norka”. Spółdzielnia została zarejestrowana w Sądzie Powiatowym dla Miasta Warszawa-Praga w dniu 9 listopada 1959 roku. Spółdzielnię utworzono na bazie Zespołu Hodowli Norek “Norka” mieszczącego się w Warszawie na Sadybie, nad jeziorkiem “Czerniakowskim”. Z powodów organizacyjnych a także ze względu na brak odpowiedniej powierzchni na tego rodzaju działalność oraz jej uciążliwość dla otoczenia, siedzibą Spółdzielni zostały Dawidy. W skład pierwszego Zarządu weszli:

Wacław Terlecki – Przewodniczący

Jan Sokołowski – Członek Zarządu

Leon Pomaski – Członek Zarządu

 

Przez 11 lat Spółdzielnia pod kierownictwem Wacława Terleckiego powiększała areał gospodarstwa, wprowadziła hodowlę zwierząt futerkowych, trzody chlewnej, kur i kaczek. Prowadzono ubój królików, eksport żab. Rozpoczęto produkcję przetworów owocowo-warzywnych.

W lata siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dwudziestego wieku Spółdzielnia rozwijała produkcję trzody chlewnej i przetwórstwo. Wybudowano chlewnię macior i tuczarnię.

W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku wybudowano nowoczesne szklarnie o powierzchni 4 ha . Na masową skalę produkowano sadzonki chryzantem do sprzedaży w kraju oraz sadzonki nieukorzenione na eksport.

Spółdzielnia była również eksporterem sadzonek ukorzenionych roślin doniczkowych między innymi : crotonu, dieffenbachii, maranty, scindapsusa i hedery .

W latach 90 ubiegłego stulecia zwiększono asortyment sprzedawanych roślin doniczkowych o rośliny importowane z Holandii.

Po wielu latach przemian i rezygnacji z działów nierentownych Spółdzielnia stała się jednym z niewielu liczących się dostawców hurtowych:

  • roślin doniczkowych ozdobnych z liści,
  • roślin rabatowych,
  • chryzantem doniczkowych,
  • poinsecji

Obecnie produkcja szklarniowa jest produkcją wiodącą Spółdzielni.

Copyright © 2019 "HRS Dawidy" by wserwis.waw.pl