O firmie

Hodowlano Rolnicza Spółdzielnia „Dawidy” jest znanym i cenionym, w kraju i w Europie, producentem roślin doniczkowych. 

Produkcję szklarniową roślin rozpoczęliśmy ponad trzydzieści lat temu. Prowadzimy ją na 4 hektarach w szklarniach wyposażonych w automatyczny system nawadniania.

Doświadczona kadra prowadzi hodowlę roślin w oparciu o nasiona, jak również o licencjonowane sadzonki od dostawców krajowych i zagranicznych.

Sprzedaż hurtowa i detaliczna kwiatów odbywa się w naszym nowoczesnym Centrum Ogrodniczym.

U nas można zaopatrzyć się w rośliny do domu, biura i ogrodu. Oferta jest uzupełniona o akcesoria do dekoracji, o środki do pielęgnacji i ochrony roślin. 

Każdemu klientowi – hurtowemu i indywidualnemu – zapewniamy wysoką jakość roślin z korzystną ceną producenta, a także miłą obsługę.

W Centrum służymy profesjonalną poradą i informacją o pielęgnacji każdej nabytej rośliny.

Historia Spółdzielni

Hodowlano Rolnicza Spółdzielnia w Dawidach rozpoczęła działalność 27 września 1959 roku, Przyjęto wówczas statut i nazwę: Hodowlano Rolnicza Spółdzielnia Wytwórcza “Norka”. Spółdzielnia została zarejestrowana w Sądzie Powiatowym dla Miasta Warszawa-Praga w dniu 9 listopada 1959 roku. Spółdzielnię utworzono na bazie Zespołu Hodowli Norek “Norka” mieszczącego się w Warszawie na Sadybie, nad jeziorkiem “Czerniakowskim”. Z powodów organizacyjnych a także ze względu na brak odpowiedniej powierzchni na tego rodzaju działalność oraz jej uciążliwość dla otoczenia, siedzibą Spółdzielni zostały Dawidy. W skład pierwszego Zarządu weszli:

Wacław Terlecki – Przewodniczący

Jan Sokołowski – Członek Zarządu

Leon Pomaski – Członek Zarządu

Przez 11 lat Spółdzielnia pod kierownictwem Wacława Terleckiego powiększała areał gospodarstwa, wprowadziła hodowlę zwierząt futerkowych, trzody chlewnej, kur i kaczek. Prowadzono ubój królików, eksport żab. Rozpoczęto produkcję przetworów owocowo-warzywnych.

W lata siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dwudziestego wieku Spółdzielnia rozwijała produkcję trzody chlewnej i przetwórstwo. Wybudowano chlewnię macior i tuczarnię.

W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku wybudowano nowoczesne szklarnie o powierzchni 4 ha . Na masową skalę produkowano sadzonki chryzantem do sprzedaży w kraju oraz sadzonki nieukorzenione na eksport.

Spółdzielnia była również eksporterem sadzonek ukorzenionych roślin doniczkowych między innymi: crotonu, dieffenbachii, maranty, scindapsusa i hedery .

W latach 90 ubiegłego stulecia zwiększono asortyment sprzedawanych roślin doniczkowych o rośliny importowane z Holandii.

Po wielu latach przemian i rezygnacji z działów nierentownych Spółdzielnia stała się jednym z niewielu liczących się dostawców hurtowych:

roślin doniczkowych ozdobnych z liści,
roślin rabatowych,
chryzantem doniczkowych,
poinsecji

Obecnie produkcja szklarniowa jest produkcją wiodącą Spółdzielni.

Potencjał gospodarczy

Produkcja szklarniowa:

Głównym kierunkiem produkcji w dziale szklarniowym (4 ha pow.) jest uprawa roślin doniczkowych ozdobnych do dekoracji wnętrz.

Spółdzielnia produkuje:

  • kwiaty doniczkowe ozdobne z liści
  • rośliny rabatowe zdobiące ogrody, balkony i tarasy
  • chryzantemy (sadzonki i rośliny doniczkowe) we współpracy z firmami holenderskimi
  • poinsecje (gwiazdę betlejemską) w szerokiej gamie kolorów

W szklarniowym centrum ogrodniczym prowadzona jest po cenach produkcyjnych sprzedaż roślin własnej produkcji, jak również kwiatów importowanych i pochodzących od krajowych producentów.

Od lat prowadzona jest też sprzedaż roślin do ogrodów : iglaki, byliny, rododendrony, azalie, drzewa i krzewy owocowe .

Pod „jednym dachem„ – w centrum ogrodniczym zaopatrzymy się we wszystko co jest potrzebne do wystroju domu i ogrodu w kwiaty. W codziennej ofercie znajdują się bogaty wybór:

  • donic ceramicznych, drewnianych i plastikowych,
  • ziemi ,torfów, gotowych podłoży,
  • odżywek do kwiatów i nawozów,
  • koszy, gazonów, skrzyń i pojemników do dekoracji i przygotowywania kompozycji kwiatowych i różnych akcesoriów kwiatowych.

Rośliny z naszych upraw od lat są znane i cenione ze względu na swoją wysoką jakość, walory estetyczne i trwałość.

Oferowane rośliny do odbiorców hurtowych są pakowane i oznakowane według życzeń .

Działalność rolna:

HRS ”Dawidy” gospodaruje na 63 ha gruntów ornych . Uprawiane są głównie zboża.

Stawy rybne:

W okresie od maja do października Spółdzielnia zaprasza wędkarzy do łowienia ryb na 10 ha stawów rybnych.

Zarząd i Rada Nadzorcza

Zarząd Spółdzielni:

Tomasz Aleksander Kowalski – Prezes Zarządu

 

Rada Nadzorcza:

Beata Szczypa – Przewodnicząca

Jadwiga Tkaczyk

Jolanta Konopka

Anna Paszewska

Włodzimierz Tkacz

Tadeusz Gołębiowski